
Labioplastyka- plastyka warg sromowych
Opis zabiegu
Wielkość oraz kształt warg sromowych ma duże znaczenie nie tylko pod kątem estetyki, ale również zdrowia. Ich niesymetryczność albo zbyt duży rozmiar może doprowadzić do różnego rodzaju dolegliwości związanych z wykonywaniem codziennych czynności, takich jak noszenie bielizny, stroju kąpielowego, a nawet siadanie na krześle. Co więcej, ma negatywny wpływ na aktywność seksualną oraz uprawianie sportów – w szczególności jazdy konno i na rowerze.
Przyczyn przerostu warg sromowych może być stosunkowo dużo. Począwszy od uwarunkowań genetycznych, po wahania hormonalne w naszym organizmie, które zachodzą głównie w okresie dojrzewania lub po porodzie. Co równie istotne problem ten może pojawić się także na skutek starzenia się organizmu, jak również za sprawą noszenia ciasnej odzieży, która mocno uciska okolice intymne. Jak sami widzimy, powody pojawienia się tej przypadłości mogą mieć naprawdę różne podłoże, jednak skuteczne rozwiązanie jest tylko jedno. To właśnie labioplastyka, czyli operacja plastyczna warg sromowych, pozwoli nam zażegnać ten problem raz na zawsze.
Co powinieneś wiedzieć o zabiegu?
Czas trwania: 120 min
Cena: 5000- 6000 zł
Znieczulenie: miejscowe
Inwazyjność: chirurgia plastyczna
Jak wygląda zabieg korekcji warg sromowych?
Zabieg zostaje poprzedzony konsultacją, podczas której lekarz nie tylko przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentką, ale także przedstawia możliwości labioplastyki, poznaje oczekiwania pacjentki oraz problemy, które chciałaby rozwiązać poddając się zabiegowi. Lekarz zleca niezbędne badania, które pozwolą ostatecznie zakwalifikować pacjentkę do operacji chirurgicznej, a jeśli ich wyniki są prawidłowe – ustalany jest termin zabiegu. Korekta warg sromowych przebiega w znieczuleniu miejscowym.
Lekarz, dokonując odpowiednich cięć, wykonuje plastykę warg sromowych pozbywając się nadmiaru skóry i modelując je w taki sposób, by zmienić ich kształt na pożądany i symetryczny.
Jakie są wskazania do wykonania zabiegu labioplastyki?
Wskazaniami do plastyki warg sromowych są:
- przerośnięte lub zdeformowane wargi sromowe;
- asymetria warg sromowych;
- przerost warg sromowych mniejszych (wyrastanie poza wargi sromowe większe);
- zniekształcenia spowodowane porodami i wypadkami;
- dyskomfort i częste infekcje związane z przerostem warg sromowych np. częste otarcia;
- utrudnienia w uprawianiu sportu, jeździe na rowerze, bieganiu, a nawet siedzeniu;
- powody estetyczne;
- brak akceptacji własnego ciała.
Jak należy przygotować się do zabiegu labioplastyki?
Pacjentka zgłaszająca się na wykonanie zabiegu labioplastyki powinna mieć ze sobą aktualne wyniki badań, przede wszystkim morfologii, wskaźników krzepnięcia krwi, grupy krwi, kreatyniny. Na 2 tygodnie przed jego terminem należy zrezygnować z przyjmowania leków, a także suplementów diety zaburzających krzepliwość krwi – między innymi witaminy E oraz aspiryny. Przynajmniej w tym samym czasie należy zaprzestać palenia papierosów.
Jak przebiega rekonwalescencja po plastyce warg sromowych?
Zaraz po zabiegu w obszarze warg sromowych pojawia się obrzęk, który jednak ustępuje w ciągu 1 – 2 tygodni.
Przez pierwsze dni Pacjentka może odczuwać lekki dyskomfort, ból i uczucie pieczenia, które jednak mogą być niwelowane za pomocą ogólnodostępnych preparatów przeciwbólowych. Naturalną reakcją organizmu, jaka pojawia się często po zabiegu labioplastyki bywa także podwyższona temperatura ciała.
Jeśli w trakcie zabiegu zastosowano szwy nierozpuszczalne, są one zdejmowane po 7 dniach, konieczna jest w tym czasie szczególna dbałość o higienę okolic intymnych. Przez kilka pierwszych tygodni po zabiegu zaleca się rezygnację z ćwiczeń fizycznych, natomiast powrót do aktywności seksualnej możliwy jest po upływie 6 – 8 tygodni.
Czy labioplastyka jest bolesna?
Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu, dlatego pacjentka nie odczuwa bólu. Bezpośrednio po operacji pacjentka może czuć dyskomfort, jednak zimne okłady i środki przeciwbólowe przepisane przez lekarza pozwolą go skutecznie zniwelować.
Jakie są przeciwwskazania do zabiegu labioplastyki?
Chirurgia redukcyjna warg sromowych nie jest wskazana u kobiet z aktywnymi chorobami zapalnymi i nowotworowymi w obrębie narządu płciowego. Kolejnymi przeciwwskazaniami są nierealne oczekiwania pacjentki dotyczące swojego wyglądu, ogólny – zły stan zdrowia pacjentki, choroby towarzyszące, nieprawidłowości w wynikach badań przedoperacyjnych, zaburzenia krzepnięcia itd.
Jak długo utrzymuje się efekt labioplastyki?
Labioplastyka jest zabiegiem, który przynosi trwałe efekty. W niektórych przypadkach, w wyniku upływających lat lub np. znacznego wahania wagi, rezultaty zabiegu mogą się osłabić, jednak nawet wtedy, nie wracają do stanu sprzed operacji.
ZAREZERWUJ WIZYTĘ ONLINE
Lekarze wykonujący plastykę warg sromowych w Medicine Clinic

dr n.med.
Katarzyna Żuchowska
MASZ PYTANIA – UMÓW KONSULTACJĘ
+48 605 500 007 | ul. Graniczna 60, 05-410 Józefów
SKONTAKTUJ SIĘ