
Rekonstrukcja brodawki sutkowej
Opis zabiegu
Rekonstrukcja sutka dotyczy kobiet, które przeszły zabieg mastektomii, czyli usunięcia piersi. Ostatnim etapem przywracania tego atrybutu kobiecości jest rekonstrukcja brodawki sutkowej. Wykonuje się ją po to, by odtwarzana pierś była wyglądem jak najbardziej zbliżona do naturalnej. Zabieg ten może być przeprowadzony na kilka sposobów. Chirurg może zaproponować pacjentce wykorzystanie nadmiaru skóry w okolic piersi, z której utworzony zostanie sutek, lub przeszczepienie fragmentu skóry z innego miejsca, np. pachwiny. Możliwe jest także wykorzystanie silikonu do utworzenia brodawki sutkowej.
Co powinieneś wiedzieć o zabiegu?
Czas trwania: 120 min
Cena: 5000 zł
Znieczulenie: miejscowe
Inwazyjność: chirurgia plastyczna
Jakie są wskazania do zabiegu rekonstrukcji brodawki sutkowej?
Zależy Ci, aby znów poczuć się kobieco i zaakceptować swoje ciało?
Zabieg rekonstrukcji brodawki piersi jest przede wszystkim wskazany dla wszystkich kobiet, które są po zabiegach amputacji piersi. Zabieg jest ostatnim etapem całkowitej rekonstrukcji piersi i pozwala odzyskać kobiecą sylwetkę. Rekonstrukcja kompleksu brodawka – otoczka piersi jest przeznaczona dla wszystkich kobiet, które nie tylko chcą zrekonstruować kształt piersi, ale również w pełni odzyskać ich naturalny wygląd. Ponadto, jeśli chcesz:
- znów poczuć się kobieco,
- odzyskać naturalny wygląd piersi,
- zniwelować asymetrię oraz różnice w wyglądzie obu piersi po rekonstrukcji,
- pozbyć się kompleksów,
a co więcej, zależy Ci, aby czuć się pewną siebie mimo zabiegu mastektomii, to zabieg rekonstrukcji kompleksu brodawka – otoczka jest zabiegiem odpowiednim dla Ciebie.
Na czym polega rekonstrukcja brodawki sutkowej?
Rekonstrukcja brodawki sutka trwa zwykle około godziny.Rekonstrukcję wykonuje się jednostronnie lub obustronnie, w zależności od potrzeb. Obecność jednej zdrowej piersi z nieuszkodzonym, prawidłowy kompleksem brodawka-otoczka daje wskazówki, co do wielkości brodawki i otoczki, ich położenia
Zabieg ten można przeprowadzić na kilka różnych sposobów:
- wykorzystując tkanki piersi zrekonstruowanej – zabieg ten jest odpowiedni dla pacjentek z dużą ilością tkanki podskórnej i luźnej skóry
- przeszczepiając skórę z pachwiny lub brodawki i otoczki drugiej, zdrowej piersi
- wykorzystując do uformowania brodawki sutkowej silikon
Otoczkę sutkową coraz częściej rekonstruuje się natomiast techniką mikropigmentacji, czyli tatuażu medycznego. W ten sposób można uzyskać kolor idealnie dopasowany do otoczki drugiej piersi.
Jakie są efekty rekonstrukcji brodawki sutkowej?
Dla kobiet, które utraciły swój biust, rekonstrukcja brodawki sutkowej jest przede wszystkim szansą na odzyskanie pewności siebie, poczucia kobiecości i dobrego samopoczucia, których często brakuje pacjentkom po mastektomii. Celem zabiegu jest sprawienie, by piersi nie różniły się wyglądem od pierwotnych, dzięki czemu panie znów mogą się sobie podobać i czuć dobrze psychicznie. Rekonstrukcja brodawki sutka ma na celu przywrócenie naturalnego wyglądu piersi.
Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?
Przeciwwskazania to m.in. krótki czas od zakończenia leczenia (mniej niż pół roku), niezagojona rana, zły ogólny stan zdrowia.
Rekonstrukcja brodawki sutka nie może być wykonana, gdy występują m.in. infekcje, ciąża i okres laktacji, świeże blizny, alergie na barwniki, choroby skóry.
Jakie są zalecenia po zabiegu rekonstrukcji brodawki sutkowej?
Po zabiegu rekonstrukcji sutka należy spodziewać się opuchlizny i dolegliwości bólowych. Odczucia te nie powinny być jednak szczególnie nasilone i są przemijające. Pacjentka powinna unikać moczenia operowanej piersi oraz wykonywania gwałtownych ruchów ręką od strony zabiegu. Warto pamiętać, że zrekonstruowana brodawka sutkowa nie będzie reagowała na bodźce tak samo, jak kiedyś. Wyniki badań wskazują na różny stopień powrotu czucia, temperatury i bólu. W tej kwestii lepsze efekty uzyskuje się, gdy mastektomię wykonano z zaoszczędzeniem skóry piersi.
Jak przygotować się do zabiegu rekonstrukcji brodawki sutkowej?
Zabieg rekonstrukcji brodawki sutkowej poprzedza konsultacja z lekarzem. Pierwszym zadaniem chirurga rozmowa z pacjentką na temat tego, jakie są jej oczekiwania odnośnie przyszłego wyglądu brodawek sutkowych, zakres działań chirurgicznych i opieki pooperacyjnej. Podczas konsultacji wykluczana jest u pacjentki obecność wszelkich ewentualnych przeciwwskazań do przebycia procedury. Na koniec ustalany jest termin zabiegu.
Aby operacja mogła zostać przeprowadzona, Pacjent musi stawić się w ogólnym dobrym stanie zdrowia, uprzednio przechodząc wskazane przez lekarza badania, takie jak:
- morfologia krwi,
- APTT, INR,
- anty HBs,
- HBs antygen,
- HCV
ZAREZERWUJ WIZYTĘ ONLINE
Lekarze wykonujący rekonstrukcję brodawek sutkowych w Medicine Clinic

dr n.med.
Katarzyna Żuchowska
MASZ PYTANIA – UMÓW KONSULTACJĘ
+48 605 500 007 | ul. Graniczna 60, 05-410 Józefów
SKONTAKTUJ SIĘ